Rybárske články

Prečo práve rybolov?

Prečo práve rybolov?

Aký začiatok má váš príbeh rybárčenia? Mnohí z vás sa začali rybárčeniu venovať už ako malé deti. Bol to váš otec, či dokonca starý otec, ktorý sa vám snažil ukázať lásku k rybárčeniu. Zdá sa, že sa im to podarilo. 

Z Dunaja rovno na Sávu

Z Dunaja rovno na Sávu

Rieku Dunaj pozná väčšina rybárov a preto nie je potrebné ju predstavovať. Náš skvelý tím rybárov mal možnosť zoznámiť sa s riekou Sáva v Chorvátsku. Voľba bola rýchla a jednoznačná. Sáva sa nachádza vo vnútrozemí  Chorvátska, neďaleko mesta Záhreb. V určitých úsekoch tvorí štátnu hranicu so Srbskom a Čiernou Horou. Brehy rieky sú prevažne piesčito-hlinené a zarastené množstvom stromov. Členitosť rieky je rôznorodá! Skladá sa z množstva zákrut, výmoľov a prítokových menších riek.  Hĺbka bežne od 6m do 15m s občasnými ostrými zákrutami, kde hĺbka vody dosahovala až 25m. Nakoľko rieka je minimálne regulovaná a bez akýchkoľvek kamenných hrádzí, umožňuje rybám prirodzenú migráciu po celej dĺžke rieky. Samotný prúd vody každou minútou okusuje pevninu. Lesné porasty samozrejme skončia v rieke, a automaticky vytvárajú domovy a skrýše pre ryby. Samotný reliéf dna pozostáva z množstva hrán a lavíc. Dno rieky je väčšinou hlinené, až miestami piesčité s množstvom dún a hrboľov. Prúd vody by som prirovnal ku kanálu Váhu v Maduniciach na Slovensku pri plnom prietoku vody. Mnoho početná rybia osádka: zubáč, kapor, sumec, boleň, šťuka a obrovské hejná bielej ryby, mreny a jalcov. Rieka na dne ukrýva veľké exempláre raka riečneho, korýtka a slávku bahennú. Voda kryštálovo čistá. Slovami Stana Rafaja „panenská príroda“.

Zimné dravce na rieke....

Zimné dravce na rieke....

Konečne je pri vode ticho, nehoria ohne okolo vody, nepištia opité hlavy tínedžerov...To ticho prerušujú len vrany kŕkajúce nad hlavami..Ideálne ticho je pri love dravcov veľmi dôležité, zvlášť  keď je v zime čistá voda a často je nástraha sledovaná dravcom až úplne  k brehu .. Na rieke už cítiť studený vzduch a aktivita drobných rýb na hladine slabne  každým dňom.. Noci sa  tlačia do mínusov a cez deň sa už usmieva len zubaté slniečko..Je to obzvlášť tiché obdobie, ale nie v počte záberov.  Práve naopak, aktivita rýb dosahuje v tomto období maximum ale po rozruchu okolo vody cítiť veľkú zmenu.. 
Urban fishing

Urban fishing

Urban fishing, inak povedané mestský rybolov dáva prakticky každému rybárovi žijúcemu v meste možnosť dostať sa k vode prakticky kedykoľvek, aj keď má len obmedzený čas, keďže ľudia od nepamäti budujú mestá pri riekach.  Ja osobne mám tú výhodu, že bývam približne 5 minút autom od rieky Hornád v Košiciach. Hornád je rieka bohatá na rôzne druhy rýb a poskytne relax každému rybárovi, či už muškárovi, prívlačiarovi, feedristovi, alebo kaprárovi. Ja mám najbližšie k feedru a keďže je zima, tento článok venujem zimnému mestskému feedru.
Rybačka s predsavzatím

Rybačka s predsavzatím

Je streda ráno a začíname baliť naše veci do auta. Ideme  na dopredu neplánovanú rybačku na VN Kunov, s cieľom prekonať naše osobáky na tejto vode. Hlavný cieľ však je prekonať váhu 10 kg. Čo myslíte podarilo sa nám to?

Je čas na mieňa

Je čas na mieňa

Presne tak. December, je posledným mesiacom, kedy možno túto treskovitú rybu loviť. Od januára je chránená. Takže, je najvyšší čas, ak chcete mať na vianočnom stole delikatesu.

 

S ananásovým džúsom na amurov

S ananásovým džúsom na amurov

V letnom období, keď nikto nechce byť doma medzi štyrmi stenami, sme sa s priateľkou vybrali k vode. Zvolili sme si obľúbené miesto, blízke štrkoviská. Po minuloročných úspešných rybačkách na väčšom z dvoch štrkovísk sme sa rozhodli vyskúšať susedné menšie štrkovisko, na ktorom sme ešte na dlhšej rybačke neboli.

Zoznámenie s B 22

Zoznámenie s B 22

Dnes ma od práce vytrhol kamarát z otázkou, či nejdem feedrovať. Samozrejme som aj napriek chladnému počasiu nenamietal, keďže sa stávam stále viac a viac závislý na krmítku a neviem čo budem robiť celú zimu?
Na lov som si nachystal známe, no mnou doteraz nepoužívané krmivo B22. Na Hornáde som zvyknutý používať  Easy Cheesy miešané s rôznymi kombináciami, avšak prečo neskúsiť niečo nové? B22 je vychválené krmivo a preto som sa mu rozhodol dať šancu. 850g balík som zmiešal s asi 600g Red Roach. Vôňa skvelá, farba vhodná do čistej vody. Rozhodol som sa krmivo trochu viac navlhčiť, keďže som mal v pláne loviť v prúde. TOP prútom pre mňa je Browning CC Superfeeder Medium, ktorý mi dá, vzhľadom na svoju jemnosť a odolnosť, možnosť užiť si zdolávanie každej ryby či už ide o kapra, alebo malého jalca.  Keďže som sa chystal loviť v silnejšom prúde, zvolil pre túto feedrovačku Browning Hybrid Power Feeder L 12, ktorý je vynikajúcim prútom vhodným nielen na tečúce vody. 

Zelené peklo

Zelené peklo

Rozmýšľal som, ako nazvať tento článok a nakoniec som sa rozhodol práve pre „zelené peklo“. Chcel by som vám opísať svoje skúsenosti, postrehy a nezdary z výprav, ktoré som v priebehu dvoch rokov absolvoval na jednom štrkovisku, ktoré je cca z 95% zarastené vodnými riasami.
Víkendové prekvapenie

Víkendové prekvapenie

Bolo to koncom septembra, keď som sa rozhodol vyraziť chytať sumce na štrkovisko neďaleko môjho bydliska. Je to asi 15 ha vodná plocha. Toto štrkovisko je zväčša plytké, priemerná hĺbka je tu 160-180 cm. Na dne je veľká vrstva blata, ale nakoľko sa tu nachádza veľa ostrovov, tak je tu viac zaujímavých miest, kam vyviesť svoje nástrahy.Ja som pre svoj lov zvolil miesto na hlbšej časti jazera. Toto miesto dobre poznám z minulosti, pretože som tu už niekoľko sumcov ulovil.

E-shop

Dnes vám predstavujeme

Môj najúspešnejší kaprársky nadväzec

Môj najúspešnejší kaprársky nadväzec

O postup zhotovenia svojho najúspešnejšieho nadväzca na lov kaprov sa s nami podelil mladý kaprár Miro Boor. Na svojom konte má niekoľko desiatok pekných úlovkov, medzi nimi nechýbajú ani kapry 25+.
Kaprový nadväzec s plávajúcou nástrahou (navod)

Kaprový nadväzec s plávajúcou nástrahou (navod)

Návod, ako si zhotovíte kaprársku montáž na plávajúce nástrahy pre lov veľkých kaprov. 
Najosvedčenejšie nástrahy na amura

Najosvedčenejšie nástrahy na amura

Amur biely je veľmi žravá ryba, ktorá sa živí predovšetkým rastlinnou potravou. V období jej dostatku dokáže amur skonzumovať denne toľko potravy, koľko sám váži. V období nedostatku rastlinnej potravy však prijíma aj živočíšnu.

© 2019 A-Z Rybár - rybárske potreby • tvorba eshopu cez UNIobchod, webhosting spoločnosti WEBYGROUP

Facebook
Facebook